4 Eylül 2014 Perşembe

Gezdim Gördüm / / Palamutbükü

Herkese merhaba! Geçtiğimiz haftasonu yaptığım 2 günlük tatilimde gittiğim gördüğüm çok beğendiğim bir yeri sizlerle paylaşmak istiyorum. Datça'yı duymuşsunuzdur. Ancak yolu Datça'da sonlandırmayıp devam ederseniz karşınıza çıkacak daha güzel yerler olduğunu bilmelisiniz.
 
Palamutbükü'nü ve etrafındaki diğer koyları detaylı bir şekilde geçtiğimiz yıllarda gezmiştik. Bu sene çok vaktimiz olmadığı için 2 günü de Palamutbükü'nde geçirdik. Tertemiz masmavi bir deniz ve kafa dinlemek için bir yer arıyorsanız Palamutbükü işte orası.

 
 Ulaşmak zor, yolları bazen bozulsa da Palamutbükü kendini affettiriyor kesinlikle. Çok büyük bir yer değil. Konaklama için birkaç otel ve bir sürü apart seçeneği var. Biz gittiğimizde apart tercih ediyoruz. Zira restoranlardaki fiyatları gördüğünüzde canınız biraz sıkılabilir. Neyse size önerebileceğim birkaç apart var. Aycan Tatil Evleri ve Damla Apart gittiğimizde severek kaldığımız apartlar.

Eşyalarınızı kalacağınız yere bıraktıktan sonra yapacağınız iş denize gitmek. Çünkü burada yapacak başka bir iş yok. Apartların çoğunun sahilde şezlongu var. Zaten pek bilen olmadığı için sahil çok da kalabalık olmuyor. Bu arada sahilde kum değil, taş var. Temiz temiz oturuyorsunuz yani. Deniz çabuk derinleşiyor, çocuklarınız varsa dikkat etmelisiniz. Ne kadar derinde olursanız olun dibi görebilirsiniz. Ter-te-miz. Yıllardır gidiyorum deniz dümdüz sadece akıntı var haberiniz olsun. Ayrıca tekne turlarına da katılabilirsiniz. Bu çevredeki koylar çok güzel. Katılmazsanız dahi arabayla Knidos antik kentine, Akvaryum koyuna, Ovabükü, Hayıtbükü gibi yerlere de gezmeye gidebilirsiniz.


Akşam dışarı çıkmak isterseniz gezilecek pek bir yer olmadığını görürsünüz. Sahilin dibindeki yol boyunca yürüyerek Palamutbükü'nü baştan sonra gezmiş olursunuz. Kenardaki incik boncuk satan seyyar satıcılar dışında başka bir hareket yok. Bazen canlı müzik olan mekanlar oluyor ancak gece yarısını bulmuyor bitmesi. Sahilde olunca yemek için balık kaçınılmaz bir seçenek ama Badem Restoran tavuk yemek isteyenlere tavsiyem. Porsiyonları cidden doyurucu. Kabak çiçeği dolması buranın meşhur lezzetlerinden. Ayrıca balı ve bademiyle meşhur bir bölgeye geldiğiniz için ballı bademli dondurmadan yemeden geri dönmemelisiniz.

Karadutlu-kavunlu-ballı bademli dondurmam :)

Dönüşte yol kenarındaki satıcılardan balınızı bademinizi alın öyle eve dönün. Aman kazıklanmayın.  Kafa dinlemek için muhteşem bir yer burası. Tadını çıkarın, dinlenin, öyle dönün.
Şimdiden iyi tatiller :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder